# Din är dagen 28 april
Author: shigne

"_Jag tänker inte forma mitt samvete efter årets mode._ - Lillian Hellman"

Varje höst/vår ska man ha något nytt och annorlunda när man börjar skolan, inför examen - det ska vara ny färg på pärmarna, ny modell på byxor eller kanske ny frisyr. Det ändrar sig från år till år.

Men man kan låta modemedvetenheten gå för långt. Man kan fästa fär stor vikt vid det senaste. Man kan frestas att reta den som inte är "rätt klädd", eller också kan man börja undvika den som inte säger "rätt" saker. Då behöver vi hjälp.

Vi kanske kan försöka skapa en ny trend, som går ut på att bortse från det yttre och istället se till den skönhet som finns under ytan.

_Kan jag se min medmänniskas inre skönhet idag?_

_Kan jag se min egen inre skönhet idag?_

(Modifierat från boken: "Din är dagen")

## Comment 1
Author: Indiania

Tack Sihgne!![Hjärta](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/images/empty.gif "Hjärta")Detta gillar jag att se insidan både hos andra och sig själv är en underbar trend! ![Blomma](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/images/empty.gif "Blomma")

## Comment 2
Author: Ians

Tack shigne för kloka ord som du delar med dig av! 😍
