# Välkommen till Alternativbehandlingar iFokus!
Author: Tuva-Lena

Yin och yang spelar här en avgörande roll vid all behandling, det vill säga råder det balans i kroppen, och mellan yin och yang, så mår också hela individen bra.

![Den vanligaste kraftkällan - naturen.](/Sites/4b00ef49-6b30-464c-9083-aa9017c9cd5f/becken.jpg "Den vanligaste kraftkällan - naturen.")

Den vanligaste kraftkällan - naturen.

Numera börjar man alltmer acceptera TCM, eller traditionell kinesisk medicin, som ett komplement till den vanliga skolmedicinen, men det är fortfarande lång väg kvar. Genom den här sajten hoppas jag och mina medarbetare kunna skingra dom frågetecken som fortfarande kan uppstå kring dessa mångtusenåriga behandlingsformer.

Vill också påpeka att jag långt ifrån är någon expert på området, drivkraften är snarare min nyfikenhet och kunskapstörst. Vi välkomnar givetvis också alternativbehandlingar inom andra kulturer. Ofta sammanfaller synsätten inom alternaivmedicinen, men det finns ändå avgörande skillnader beroende på var i världen den har sitt ursprung.  

Än en gång hälsar jag er varmt välkomna att dela med er av er kunskap, och att diskutera kring dessa spännande och för många okända begrepp!

Inga-Lena Bodin

Relaterade länkar
-----------------

Av: Inga-Lena*   [Personlig sida](javascript:void%20top.ShowProfile('Inga-Lena'))
*   [Kontakta](javascript:void%20top.ShowProfile('Inga-Lena',%20'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2007-09-10

## Comment 1
Author: Karl_Norberg

Hej ja tack så mycket \*ler glatt\*

## Comment 2
Author: zeretki

Tack! :D

## Comment 3
Author: Tuva-Lena

Det är jag som skall tacka! :)

## Comment 4
Author: Tiia

Taack

## Comment 5
Author: korseett

Tack

## Comment 6
Author: MariaJ

Härligt Inga-Lena.. denna kommer jag att besöka ofta:-)

Kram MariaJ:-)

## Comment 7
Author: Tuva-Lena

#6 Maria! Roligt att du tittar in! :) Hoppas att du kan tillföra många intressanta artiklar till forumet - vi sysslar ju med samma sak kan man säga. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Kram till dig!

## Comment 8
Author: Anterrabae

Tack.. Det här är ett favoritämne =)

## Comment 9
Author: Opal

Tack Inga-Lena för att du startade denna sajt. Hit in kommer jag varje dag för att läsa och lära mig något nytt.

## Comment 10
Author: kath

Tack och vad kul!  Hittade denna sajten idag.. eller den kanske hittade mig..:) Visste att du skulle starta en ny sajt..såg det på ÖN, men inte när.

Nu har jag mycket att läsa här ser jag,spännande...:)

Lycka till!
