# Tappar mycket hår
Author: Tasmus

Hej, jag har under det senaste året tappat väldigt mycket hår, vilket gör mig tokig (och lite orolig).  Har ni några tips på oljor och kost jag kan äta för få igen håret?  Jag tror det är nått som jag har brist på som orsakat håravfallet, men vad det är vet jag inte. 

Tack förhand för hjälpen

/T

## Comment 1
Author: Sundaychild

Högst antagligen brist på någon vitamin eller mineral. Har för mig att åtminstone brist på järn eller B-vitamin kan orsaka håravfall.

## Comment 2
Author: NiklasTyreso

Kiselhaltiga växter anses gynna hår och naglar, liksom b-vitaminer. Man kan göra te på åkerfräken dagligen eller köpa ett färdigt kosttillskott.   

Kisel kallas silica om du googlar på det.

## Comment 3
Author: katsy

Jag dricker ett kosttillskott som innehåller alla B-vitaminer och mycket mineraler.

Jag var i väldigt dåligt skick i somras men mår nu jättebra 🙂 hår, hud och naglar växer och blir starkare samt får fin lyster. Såå lycklig att jag fick prova det 👍
