# Juli månads själabild. Vintersaga berättar..
Author: Tuva-Lena

Som vanligt var jag lite morgontrött och uppmärksammade först inte hur himlen hade förändrats sen jag for hemifrån för fem minuter sen.

Men så öppnade sig himlen så pass mycket att solen nästan kunde titta fram mellan molnen - och av en slump hade jag min kamera med mig när jag var på väg till jobbet. Jag kunde helt enkelt inte bara fortsätta åka - utan stannade till, gick ur bilen och förundrades över den vackra himlen. ![](/Sites/4b00ef49-6b30-464c-9083-aa9017c9cd5f/vintersaga_genombrott2.jpg)

Det kändes som ett genombrott av något slag och av det positiva slaget - som om en lång tids strävan äntligen gav resultat! Solen glimtade fram bland de åskliknande molnen och det gav mig just den där känslan av ett **_genombrott!_**

Under de fem minuter jag stod där och tittade (och fotograferade) ändrades scenariot tillbaka till det molniga och jag insåg att jag hade fått se en glimt av ljus i ett annars kompakt mörker. Då jag också tänker i såna symboliska termer i vanliga fall blev det här som en vägledning till mig själv!

Fortsätt kämpa - när tiden är mogen kommer genombrottet!

Det gjorde det - men inte på det sätt jag hade trott...

Kram [Rickard](../Members/Personal.aspx?Login=Vintersaga "http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/Members/Personal.aspx?Login=Vintersaga")

Relaterade länkar
-----------------

[Av: Inga-Lena](link1.html)
---------------------------

*   [Personlig sida](javascript:void top.ShowProfile('Inga-Lena'))
*   [Kontakta](javascript:void top.ShowProfile('Inga-Lena', 'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2008-07-10

## Comment 1
Author: Tiia

Fint skrivet Vintersaga...jag tycker att bilden är magisk

## Comment 2
Author: Tuva-Lena

Visst är den Tiia, och texten är helt underbar att läsa. Hoppingivande på nåt sätt. Tack Vintersaga! :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tack :-)

Håller med om att den är magisk bilden - såna där fantastiska ögonblick som vi får uppleva då och då i vår fantastiska värld, t.o.m. när vi är på väg till jobbet...![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Mycket vacker bild, gratulerar till utnämningen !

## Comment 5
Author: CatarinaJ

Tack Rickard för din text till denna helt fantastiska bild!

## Comment 6
Author: Mizza

Vilken underbar bild och text :)

## Comment 7
Author: korseett

genombrott blir många gånger som man inte tänkt sig men va kul att det verkligen blev ett

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Tack själva - jag hade turen på min sida när jag tog bilden för ett år sedan. Texten är lite filosofisk ja, det är ju min syn på världen också - roligt att ni gillade den med :-)

#7 - Klart genombrott kan bli på ett helt annat sätt än man tror korseett - biland kan det t.o.m. bli ännu bättre än man hoppades på... ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Kram

## Comment 9
Author: Hoppfull

Ja Grattis till utnämningen Vintersaga :)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 - Tack Hoppis :-)

Jag tänkte lite grand på dig när jag reflekterade över texten jag skrev - den där känslan av annalkande genombrott gjorde mig väldigt hoppfull inför framtiden... :-)

Kram Rickard

## Comment 11
Author: Hoppfull

Vilken härlig känsla du förmedlar i din text! :) Jag har faktiskt valt mitt nick av precis den anledningen... trots att det är så mycket runt mig som pekar åt tokiga håll så är jag hela tiden hoppfull om att det **ska** bli bra till slut i alla fall :)

Kram till dig med :)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11 - Ha ha, visst är det skönt att omge sig med ord som lyfter en - som ditt nick (mitt nick låter lite kyligare, men med en viss myskänsla... sittandes framför brasan och läser Harry Potter...).

Med ett sådant nick som ditt borde livet ändå bli väldigt bra i slutändan för dig :-)

Kram, Rickard

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Grattis vintersaga för vinsten och en kanonfin bild.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Fin,så fin bild..magisk himmel :) Grattis!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Tack för det båda två :-)

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Ja Vintersaga...du har fångat en vacker himmel. stort grattis till dej.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Tack Broken :-)

Jo, himlen är inte alltid lätt att fånga - den brukar bara bli blå eller grå i vanliga fall... nu blev den ju laddad och det på ett mycket begränsat område dessutom :-)

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Precis så är det...\*L som med vatten....det rör sig hela tiden,men ack så vackert..![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)
