# Dagens ord 17/1-09
Author: [Borttaget]

I morgon

 När du avslutar dagen  
så befria den från dig.  
I morgon är en ny dag,  
alltför dyrbar

  
med sina förhoppningar och löften  
för att man skulle slösa bort  
ett enda ögonblick av den  
på gårdagen.  
  
RW Emerson

## Comment 1
Author: Soffe

Kloka ord tycker jag :-)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tack du goa Soffe. Nu ska jag natta mig själv. Natti, natti

## Comment 3
Author: Tuva-Lena

Mmmm, håller med. Var dag har nog av sin plåga heter ett ordspråk också. Det låter lite pessimistiskt, men man kan ju vända på det och säga att var dag har sin glädje också! ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: Clary

Helt sant, hur många är det inte som grämer sig över gårdagen till ingen nytta.

Kramis

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 ja man ska nog inte gräma sig för mycket då går man inte framåt har ja lärt mig

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Ni har så rätt töser. Gårdagen är historia och den får man inte heller tillbaka.

## Comment 7
Author: Tatsja

Gårdagen är redan gjord. Däremot kan man ta lärdom av det man gjort och försöka göra morgondagen bättre.

## Comment 8
Author: Indiania

I dag är vi helt överens,det gäller att leva i nuet.

Kram till er!

## Comment 9
Author: Tuva-Lena

Är det lättare tror ni, att lägga bort gårdagen jämfört med att låta bli att oroa sig för morgondagen..? Gjort är ju gjort liksom, men det som finns framför en vet man inget om. Jag menar, en del människor oroar sig ju så för det som finns framför dem! Helt i onödan, för det blir som det blir oavsett vilket. ![Foten i munnen](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 10
Author: Tatsja

Det är ju det jag alltid sagt. Livet är som en bok. Gårdagen är skriven, morgondagen blankt blad, dagen är det som du skriver om nu. Det är du och bara du som skriver i din bok. Men man kan ju ta lärdom av det som skrivits igår.
