# Vårtecken
Author: [Borttaget]

Här kommer en bild på tussilago som  jag tog i söndags på min långpromenad.

## Comment 1
Author: Hoppfull

Åh, jag älskar Tussilago, de är min barndoms vårblomma men är supersvåra att hitta här nere.

## Comment 2
Author: Tiia

Tussilago är så fina

## Comment 3
Author: Soffe

Jag gillar Gullvivor! När är det dem kommer? Liljekonvalj gillar jag oxå :-) Ja det finns många fina vår o sommarblommor :-)

## Comment 4
Author: rockygubben

Gillar tussilago ock liljekonvaljer

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Liljekonvalj är min älsklingsblomma

## Comment 6
Author: Tiia

#5 samma här ..och vit och blåsippor

## Comment 7
Author: Hoppfull

Igår såg vi en jättevacker huggorm som låg och solade sig längs vår promenadväg. Han var urtjusig! Och idag såg jag en citronfjäril, underbart!!

## Comment 8
Author: Soffe

Å fy för huggormar ![Foten i munnen](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen") Dem är läskiga med deras gråa färg o svart sick sack ![Foten i munnen](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 9
Author: Hoppfull

Åh, men den var jättevacker! Alldeles mattsvart med grått sicksack band. Den låg alldeles blickstilla och solade vid sidan av vägen jag gick på.

## Comment 10
Author: Soffe

Ja kanske den var fin då \*hehe\* Speciellt om solen sken på den :-P

## Comment 11
Author: Hoppfull

Hihihi, min man tycker som du, men till och med han tyckte att den var vacker där den låg (kanske för att den låg så stilla och var väldigt liten).

## Comment 12
Author: Soffe

Ja säkert var det så ;-)

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Jag har fruktansvärd ormfobi. Om jag hade passerat där, så hade nog hjärtat stannat. Dom är fina att titta på bilder, men i verkligheten vill jag inte ens vara i närheten.

## Comment 14
Author: korseett

trevfligt med ormar tycker jag men jag aktar mig för att störa dom

## Comment 15
Author: Hoppfull

Vi har väldigt mycket huggormar här. Förra sommaren hade vi flera stycken som for omkring i vår trädgård. Vi bar iväg ett par stycken och slängde utanför tomtgränsen. De är ju lite läbbiga när de är i gräs där det finns småbarn.

Jag är ju uppvuxen i Lappland där det inte finns huggormar så jag kollar på dem med lite skräckblandad förtjusning!

## Comment 16
Author: Soffe

Ja det är rätta ordet för huggormar.. Skräckblandad förtjusning..
