# Ayur Veda - behandlingar
Author: Perla

**Ayur Veda lär ut att människan är beroende av tre mekanismer:  
  
VATA -** som består av kroppens rörelser och aktivitet.  
  
**PITTA -** som är den biologiska processen i kroppen.  
  
**KAPHA -** vilket är den totala fysiska volymen i en levande organism

**Förslag på några speciella behandlingar  
  
Reumatism :** För att behandla krävs det koncentrerade ört extrakt som medicin och speciell olja/pasta massage, för att hitta ömmande eller ev. inflammerade punkter. Efter behandling har patienten lärt sig hur den skall behandlas. Rekommenderad behandlingstid är mellan 7 till 21 dagar beroende på problem.  
  
**Ryggont :** är i stort beroende av spänningar i ryggkvoten. Ayurveda behandlar den med blandning av dhara- speciell ört och smör olja på pannan och ger massage över hela kroppen med olika örter. Rekommenderad behandlingstid är mellan 7 till 21 dagar beroende på smärta.  
  
**Migrän :** symtom som huvudvärk behandlar man som massage med medicinska pulver blandade med olja, citron juice eller rosenvatten på pannan. Migrän behandlig ges varje dag med olje terapi på huvud och över hela kroppen för att blod cirkulationen skall öka. Yoga och meditation är också en del av behandlingen. Minsta behandlingstid är 21 dagar.  
  

Källa: [http://www.swagatam.com/indien-rundresa/ayurveda.html](http://www.swagatam.com/indien-rundresa/ayurveda.html)  

**En lista över några Ayurvediska örter och dess tillämpningsområden.  
**

**

Amalaki, Amla, Emblic Myrobalam

**_

PV- K och Ama  
Minskar _**Vata**__Minskar_ _**Pitta**__Ökar_ _**Kapha**_ _(om man har mycket Kapha)_Amalaki är en av de starkaste föryngrande örter inom Ayurvedisk medicin.I synnerhet effektiv som en Rasayana för _**Pitta**_, för blodet, ben, levern och hjärtat.

_Amalaki är en av de starkaste föryngrande örter inom Ayurvedisk medicin.I synnerhet effektiv som en Rasayana för , för blodet, ben, levern och hjärtat.  Återuppbygger och upprätthåller nya vävnader och ökar röda blodceller.

Stärker tänderna, ger näring till ben och hjälper hår och naglar att växa.

Förbättrar synen, lättar upp mag- och tarminflammationer.

Den högsta naturliga källan för vitamin C, med 3000mg per frukt.

**

Ajwain, wild celery seeds

**_

KV- P+  
Minskar _**Vata**__Ökar_ _**Pitta**__Minskar_ _**Kapha**_Ajwain stärker matsmältningsfunktionen och stimulerar andningen och nervsystemet.

_Ajwain stärker matsmältningsfunktionen och stimulerar andningen och nervsystemet.

Lindrar tarmkramp.

Öppnar upp andningskanalerna och tarmkanalen.

**

Asafoetida, Hing

**_

VK- P+  
Minskar _**Vata**__Ökar_ _**Pitta**__Minskar_ _**Kapha**_  
Hing stärker matsmältningsfunktionen.

_Hing stärker matsmältningsfunktionen.

För bort stillastående föda från matsmältningskanalen, t ex ackumulering av för mycket kött eller skräpmat.

Rensar upp mask i tarmen.

Stärker Agni - matsmältningselden.

Driver ut gas från tarmen, lättar upp kramp och värk.

Sänker Vata.

Utvärtes kan Asafoetida strykas som en pasta blandat med ricin olja på magvärk, mensvärk och på leder. Används gärna som en krydda

**

Ashwagandha, winter Cherry, whitamnia Somnifera

**_VK- P och Ama  
Minskar_ _**Vata**__Ökar_ _**Pitta**__Minskar_ _**Kapha  
**_"Ashwagandha - den luktar som häst eftersom den ger vitalitet och sexuell energy som en häst".  
  
\- Charaka

Kallas ibland för "Indisk ginseng".

Den är den bästa föryngrande örten, speciellt för musklerna, benmärg sperma och Vata-konstitution.

Används vid svaghet och vävnadsbrist hos barn och gamla.

Används vid kronisk sjukdom.

Bra för de som är överarbetade.

Används vid sömnbrist och nervutmattning.

**

Bringaraj , Eclipta Alba

**_

VPK  
Minskar _**Vata**__Minskar_ _**Pitta**__Minskar_ _**Kapha**_

_  
"Hårets härskare" - gynnar hårtillväxt.

Förebygande ört till åldersprocessen.

Upprätthåller och hjälper föryngring av ben, tänder, hår, syn hörsel och minnet.

Föryngrande för Pitta och för levern.

Bästa medicinen för Cirrhosis (skrumpning av en organ).

Bästa medicinen för håret.

Lugnar ned sinnet.

Befrämjar sömnen.

**

Bibhitaki, Beleric Myrobalan

**_

Ökar _**Vata**_ _(om man har mycket Vata)  
Minskar_ _**Pitta**__Minskar_ _**Kapha**_  
En kraftfull föryngrande ört. Den är både laxerande och anstringent. En "tonic" för Kapha och för lungorna.

_En kraftfull föryngrande ört. Den är både laxerande och anstringent. En "tonic" för Kapha och för lungorna.

Förbättrar rösten.

Förbättrar synen.

Gynnar hårtillväxt.

Rensar tarmarna.

Effektiv mot all slags stenar och ackumulering Kapha i matsmältningssystemet, urinvägarna och andningsvägarna.

Som en pulver blandad med honung kan den tas för halsont.

**

Gokshura, Tribulis Terrestris

**_

VPK  
Minskar _**Vata**__Minskar_ _**Pitta**__Minskar_ _**Kapha**_

_Är effektiv för de flesta urinproblem i och med att Gokshura befrämjar urinflödet och är svalkande och lindrar membranerna i urinvägarna. Avlägsnar stenar, stoppar blödning, stärker njurfunktionen samtidigt som den ger näring till njurarna. Den stärker fortplantningsorganen med ökning av sperma. Fri från biverkningar.  
  

När den tas med mjölkdekokt fungerar den som en stark aphrodisiak, med lika mycket mängd torkad ingefära lättar den upp nerv och ryggvärk.

Med lika stor mängd Ashwagandha (3 gram 2 gånger om dagen) är den mycket energigivande.

**

Gotu Kola, Centela Asiatica

**_

VPK  
Gotu Kola är ursprungligen en indisk ört och förmodligen den viktigaste föryngrande ört inom Ayurvedisk medicin.

_Gotu Kola är ursprungligen en indisk ört och förmodligen den viktigaste föryngrande ört inom Ayurvedisk medicin.

Lugnande ört för nerverna och ger vitalitet åt hjärncellerna.

Ökar intelligensen.

Stärker minnet.

Saktar ner senilitet och åldrandet.

Stärker immunsystemet, både rensar och ger näring.

Stärker binjurarna.

Blodrenande, speciellt bra för för kroniska hudsjukdomar som eksem och psoriasis

Den mest "andliga" av alla örter och används av yogis för meditation. Den väcker kronchakrat och hjälper balansera höger och vänster hjärnhemisfär.  
  
En kopp te med en halv tsk Brahmi kan tas förre meditation. Som en mjölkdekokt kan Brahmi vara en bra nervtonic. Pulvret blandat med Ghi kan strykas utvärtes på hudproblem.

**

Guggul, Indian Bedellium Commiphora mukul

**_

KV- P+ (i överdrift)  
Minskar _**Vata**__Ökar_ _**Pitta**_ _(om man har mycket Pitta)  
Minskar_ _**Kapha**_  
I likhet til Myrra så är Guggul starkt renande. Den höjer vita blodceller och decinficierar utsändringar, som slem, svett och urin.

_I likhet til Myrra så är Guggul starkt renande. Den höjer vita blodceller och decinficierar utsändringar, som slem, svett och urin.

Ökar aptiten.

Renar lungorna

Hjälper till att läka hud och slemhinnor

Reducerar fett, cholesterol och toksiner.

Den bästa medicinen för arthritiska problem

Källa: [http://www.vedalila.se/aktuellt/orter.html](http://www.vedalila.se/aktuellt/orter.html)

**OBS!** Den här artikeln skall endast ses som en information till intresserade av Ayur Veda. Man ska aldrig exprimentera själv med örter och örtblandningar. Vänd er därför till en yrkesutbildad örtterapeut eller Ayur Veda terapeut om ni är intresserade av en behandling med örter.

Av: Perla
---------

*   Personlig sida
*   Kontakta

Datum för publicering
---------------------

*   2007-10-18

## Comment 1
Author: Clary

Ayur Veda har alltid varit intressant och eftersom jag åker till Indien på söndag tänkte jag tillbringa någon dag på ett Ayur Veda center där för att få en genomgång. Ska bli mycket spännande

## Comment 2
Author: Perla

Vad spännande!

Jag hoppas du vill berätta för oss hur det var när du kommer tillbaka.

och förstås..

Ha en trevlig resa!  :)

## Comment 3
Author: Clary

Tack för det.

Jo jag ska rapportera när jag kommit hem, 19 dec ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Ska också besöka ett hindiskt apotek där men gör en undersökning kostnadsfritt och sedan rekommenderar medicin, vem vet kanske blir en kul typ efter det ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)

Nej, men jag tror helt klart att det finns mycket kunskap att hämta där

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Ha ha ha...du blir kanske totalförändrad och med mörk hy..![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Ska bli intressant att få läsa om dina upplevelser när du är tillbax.

Trevlig resa.../B

## Comment 5
Author: Tuva-Lena

#3 Ja verkligen! Fråga om du kan få ta några bilder också, så kan du göra en artikel om dina upplevelser sedan - med bilder o allt! Vore jättekul! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) ...undras just vilken kast en turist tillhör..![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 6
Author: korseett

#3 du ser ut att vara så hårig i ansiktet- kanske går att göra något åt det där nere i Indien ...![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

nej allvarligt talat- ska bli himla intressant att få reda på hur det går till i Ayur Vedans hemland

## Comment 7
Author: Clary

#6 ja det var just det med den kraftiga hårväxten o de konstiga spröten i ansiktet jag tänkte få bukt med ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

#4 Mörk i ansiktet räknar jag helt kallt med att bli, det står så bra mot den vita snön när jag kommer hem![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Kameran är med så jag hoppas på många fina bilder. Börjar väl med en enkel fotmassage på stranden tisdag förmiddag, tittar in på internetcaféet och talar om för er allt hur ljuvligt det är ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) tror ni jag längtar ner????

## Comment 8
Author: Tuva-Lena

#7 Nää, du vill nog hellre stanna kvar här hos oss! ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 9
Author: Hoppfull

Här hittade jag en spännande artikel ![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: JILE

![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")Skickade efter lite produkter ifrån Vedalila bla örtcigaretter som jag ska låta min svägerska få prova istället för vanliga "giftpinnar". Sen skickade jag efter något som hette Triphala som ska rensa kroppen på djupare nivå än tarmrenings preparat. Lite schampo och sedan msm som var slut här hemma.

Kram Jile

## Comment 11
Author: Hoppfull

örtcigaretter... hm, måste kolla in den sidan bara för nöjes skull ![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
