# Katten slapp hostan!
Author: [Borttaget]

Hannes är en gråmelerad kastrerad hankatt. Han kom med sin matte och höll ett förfärligt liv i sin fina åk-korg. Hans skrällande hosta hördes ända upp i våningen ovanför där min familj inklusive cockern och bondkatten vår fanns.

Hannes hosta hade kommit efter en kall marsnatt en vecka tidigare och vi vet ju att alla att ingen katt, inte ens en kastrerad hankatt, vill missa marsnattens fröjder - även om natten var kall!

Hannes fick täta doser av ett preparat och den veckogamla hostan gav med sig på 5 dagar. Jag vet inte om Hannes matte var gladast för att kunna få sova utan hannes oljud - eller om det Hannes som var gladast över att kunna delta i sista marsveckans aktiviteter.

Denna lilla historia är berättad av en veterinär som också arbetar som homeopat.

## Comment 1
Author: Tuva-Lena

Vilken solksenshistoria jeremina! vad hette prepratet? Är det en yrkeshemlighet kanske.. ![Flört](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Vet du nu har jag slut på min ringblomskräm. Har du någon över? Den är väldigt bra att lugna min händer med och läker sprickorna så bra.. ![Tungan ute](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 2
Author: chik

Jeremina vad fint..solskensberätelse.Säger som Tuva..Vad fick kissen?

Tuva!!Ta vanlig matolja tills du får salvan...Har olivoja.Mina tassar blir bar så bra...O jag har hudsprickor.

Förlåt Jeremina att jag kapade tråden en stund.Lena

## Comment 3
Author: Tuva-Lena

Tack chik, jag testar det så länge! ![Kyss](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Har liite kräm kvar också men jag är så rädd om den.. ![Tyst](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 4
Author: abbis

En hostig kisse..va udda! Har aldrig hört en katt hosta faktiskt.Inte ens hundar .Jag har haft många\*L\*

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Intressant Jeremina och har du mer av sådana här sannhistorier på lager?

/kram Spanaren

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Visst är historien härlig och det är som sagt en äldre man som varit veterinär och homeopat i många år. Hans dotter blev också homeopat och tar över praktiken.

Jag visste inte om jag skulle skriva ut preparatet men okej: Det var Aconitum D-30 (D-30 är potensen alltså styrkan). Ett medel som kan vara aktivt för det mesta om man tar det på en gång (ett akutmedel)

Tyvärr Tuvan ingen ringblomma kvar nästan nu....![Obestämd](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Abbis...katter kan få både hosta och snuva men det stämmer att det är ovanligt.

Visst Spanis har jag några till som jag sparat på....![Flört](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: JILE

#6 Ja vad skönt att det hjälpte, tror nog de båda , både katt och matte var glada :-)

Kram Jile

![](http://www.wibas.se/07katt/0607%20160.gif)
