# Dagens pratbubbla 26/3
Author: shigne

Go´morron! Mulen dag, men solsken i hjärtat.... bara -0,5 grader ute.

Åka in till stan, besikta bilen och handla....sen får dagen ta mej dit den vill!!

Kram och hoppas din dag blir fin!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Springer förbi och ropar "God morgon"!

Ilar vidare.![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Elpida

Morning morning

Här är det alldeles molnfritt och solen har redan börjat värma oss - det blir en alldeles fantastisk vårdag! Måste gå en långprompa på lunchen!

Ivkäll blir det lite kalas (men inget vin för min lilla mage dock...snyft...) På lördag ska jag på helhetsmässa och det ska bli sååå roligt, jag har verkligen sett fram emot det! På söndag har minstingen gymnastiktävling så helgen är verkligen bokad. Dessutom ska vi hälsa på svärmor båda dagarna och pigga upp henne lite!

Jag sprider lite av vårt solsken här till er andra och önskar en trevlig helg!

## Comment 3
Author: tilja65

Godmorgon allihop!

Här är det fint väder och jag har hela dagen framför mig. Tror jag ska åka in till stan och shoppa lite ![Flört](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Vad kul med helhetsmässan Elpida! Kan du inte berätta mer?

Önskar er alla en riktigt fin fredag!

## Comment 4
Author: Elpida

#3 Det är en mässa med allt vad man kan tänka sig. Det finns möjlighet till tarotläggningar, medier, healing i olika former, ev. seans,... massor med utställare och försäljning.

Extra spännande är det för förra gången (o första gången) jag var på en sån här mässa blev jag spådd med tarot. Damen som lade korten läste först av våra auror och hon hade riktigt rätt. Dessutom prickade hon in sin läggning på alla punkter. Jag skulle flytta och byta jobb bl.a, vi bara skrattade för vi hade inga planer på att sälja vårt dåvarande hus utan trivdes bra. Fyra månader senare köpte jag mitt drömhus.... och sedan bytte jag jobb...

Jag hoppas innerligt att denna damen är där imorgon ixå, för då vet jag precis vad jag ska göra =)

## Comment 5
Author: tilja65

#4 Wow, vad häftigt med denna tarotläggerska (kan man skriva så?). Förstår att du vill möta henne igen ![Tungan ute](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Var hålls mässan du ska gå på? Lycka till!

## Comment 6
Author: abbis

Fredag redan![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Gråmulet i Nora.

Ska montera ihop ett dussin  spargrisar idag samt skära mönster i jättestora lampskärmar som är beställda!

Har en glasyrugn att tömma med min nya glasyr i..ska bli spännande som tusan!

ha en skön fredag

## Comment 7
Author: Elpida

#5 Den är i Alvesta utanför Växjö =)

## Comment 8
Author: Tuva-Lena

Go'morron allihopa!

Låter kul med mässan Elpida, och så passande med ett härlgt vårväder dessutom. Här har det snöat sista dygnet, och det kommmer mer idag har dom lovat.. ja det är bara att bita ihop och affirmera solsken. ![Flört](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Skall jobba i photoshop under dagen så jag kommer inte att kunna sitta här så mycket - Måste få bilden färdig idag. Sedan har jag fått en ny beställning på "hemsa" - blir jätteglad när jag får använda huvve och fantasi som omväxling! ![Tungan ute](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Tjolahopp!

Måtste kännas spännande att få se en ny glasyr se dagens ljus abbi, och jag förstår verkligen vilket lyft det är att få jobba med det du gör. Jag antar att det är jobbet som tar dig igenom de svåra dagarna..? ![Flört](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Ha en fin vårdag ni som ser solen, och vi andra får se fram mot varmare tider istället! ![Glad](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: mayolica

Godmorgon

Här blåser det och regnar ute idag.

#4 Låter jättekul med den där mässan jag skulle gärna vilja gå på en sådan,synd att jag inte visste om det innan. Hade varit ett bra tillfälle att hälsa på min syster i Växjö och åkt dit med henne,men det blir kanske fler gånger. Eller kanske mässan kommer till andra ställen oxå.

Ha en bra dag

## Comment 10
Author: MaMaMade

Hejsan hoppsan!

\*Bedrövligt tråkväder\* men jag känner mig glad ändå (även om jag gärna suttit tillsammans med Penke o språkat just nu)! Ni skulle bara veta...himlar så \*snyyyygg\* jag kommer att bli...för att inte tala om \*helcool\*! ![Flört](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") ![Skrattande](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") O det bara för 3140 kr! ![Förvånad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Snöade fortfarande imorse men regnade i Umeå, inget regn här hemma men tö, tö o tö. Riktigt slaskväder men våren är välkommen så det gör ingenting. Får mysa med ljus ikväll, en får passa på för snart blir det för ljust på kvällarna för att slösa på stearinet.

Fortfarande öm i halsen o matt i kroppen men det är skönt att ha en ursäkt för att ta en lite lur på icke nattid. ![Oskyldig](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") Får bli en stark vitlöksaioli till den rökta laxen till middagen, nog ska jag lyckas dräpa ut de där små inkräktarna en gång för alla! Har jag lyckats hålla mig frisk hela vintern hittills ska de inte få däcka mig nu!

## Comment 11
Author: Tuva-Lena

#10 Nu blir jag nyfiken. Vad är det som skall göra dig snygg och \*helcool\* för 3140 kr..? ![Tungan ute](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Jag färgade håret igår kväll. Det kostade 69 spänn, och jag känner inte igen mig idag - blev så mörk! ![Förvånad](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")En fin mörkbrun färg har jag i håret numera, dessutom fatsnade det på halva pannan också, som inte går att få bort just nu.. så skitsnygg blev jag. ![Foten i munnen](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen") ha ha.. ![Skrattande](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 12
Author: MaMaMade

Har fattat ett beslut om att aldrig mer färga mitt hår, inte med ngt från affären iaf. Möjligen ngt avkok, inte ngt som förstör det lilla hår jag har kvar alltså.

Har kollat ögonen o blir om några veckor ägare till \*3 par\* glasögon! Vanliga avstånds-, läs- samt slipade "solglasögon", vanliga med mörkfärgat glas alltså. De sistnämnda kanske inte är alltför coola, valde bland de billigaste bågarna o så vill man ju ha lite större o mer täckande för solen, så det fanns bara ett par st o jag valde de mörkblå. Men de andra är hur fräsiga som helst!

Det var lugnt med min skelning, måste ha tränat upp ögat ordentligt under de här 1½ åren som gått sedan kollen på ögonmottagningen! 3 st "riktiga" glasögon med slipat glas för närsynthet, lättare brytningsfel, läsglas i ett par o färgat glas i det tredje paret. 3 st med antirepbehandling + 2 st med antireflexbehandling. Ca 1000 kr/paret, inte illa pinkat. Hade inte gått utan en Specsaversbutik i stan!

Läsisarna är svarta med matt limegröna bågar, de vanliga är svata med insidan knallorange o så lite rundare, vanligare, blå bågar till solisarna. Hittade ett annat par som jag blev väldigt förtjust i också men de var lite för "låga" för att passa som vanliga extraögon åt mig, då jag gärna vill hasa ner dem en bit på näsan. Är så glad över att få börja se normalt igen! ![Skrattande](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: Soffe

Goddag!

Underbart väder idag :-) Njuter!

Hoppas ni alla får en fin fortsättning på den här fredagen :-)

Kram

## Comment 14
Author: Toyan

God middag säger jag till alla här!

#10 Krya på dig MaMa..blev också nyfiken på vad du ska göra? men helcool låter spännande.

#11 Ursäkta Tuva-Lena men jag sitter här och fnissar när jag tänker mig hur du ser ut på pannan.

Har själv gjort en del misstag när jag färgat håret..hi hi. om man smörjer in lite fet kräm på pannan och andra ställen tex öronen så ska inte färgen fastna.

Har också fixat med håret, mest blond på luggen och lite på sidorna, för övrigt guldbrunt. Kul att förnya sig lite ibland, en arbetskamrat som hämtade upp mig igår morse trodde när hon såg mig på håll att jag hade mössa på mig   ha ha![Skrattande](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 15
Author: Elpida

#12 Det var inte illa pinkat. Av ngn idiotisk anledning gick jag till Synsam med min dotter. Hennes glasögon kostade 5000 pix, och lite till!!! Ett par glasögon..visserligen specialslipade för att de skull kunna vara tunna och antireflexbehandlade - men ändå!!!!

Här ser ni en som aldrig kommer välja Synsam igen =(
