# App med meditation
Author: korseett

(Tar mig friheten att tipsa även här ![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"))

Ja vi som har iPhone och andra smartphones vet att det finns något som heter applikation som man kan ladda ner. Till iPhone iallafall finns det en applikation som heter MeditationBuddy. Den är gratis. Du väljer typ av meditationsmusik, det finns 9 st, och sedan tid från 5- 30 min. På med hörlurar och in i meditation.

Det är en gammal skolkamrat till mig som har gjort den här appen och du finner den på iTunes store.

## Comment 1
Author: Elpida

Nice, jag har bara den med klockor som jag tar till vissa dagar på jobbet men nu ska jag ut o leta efter din väns meditation istället!![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: korseett

Ja det fanns flera olika- jag fastnade för ohm för tillfället. Åska lät intressant att pröva med. Den är på engelska för han bor i England numer

## Comment 3
Author: Ians

BRA tips Korseett!

Jag har ingen sådandär Smart telefon....men för Er som har är ju det ett jätte bra tips!

**Meditationsbuddy!**......bra tips!

## Comment 4
Author: Tride

Ny teknik o gammal kunskap!![Cool](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool") jag har bara en enkel mobil modell ä, så där fungerar nog inga appar. Nöjer mig med den gamla kunskapen.![Oskyldig](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")
