# Vänta länge för att få effekt
Author: [Borttaget]

Jag undrar- i all vänlighet - varför det tar sådan lång  
tid för smärtstillande m m inom det alternativa ?  
Man kan få vänta i flera veckor och så kostar det ofta  
en del.  
  
Dessutom så kanske det inte har någon effekt när  
dessa veckor har gått.  
Och vem vem, om det har effekt så är det kanske  
kroppens eget läkningssystem som har gjort att  
de akuta besvären har gått över.  
  
Det är absolut ingen kritik, utan jag bara undrar  
varför det tar sådan tid jämfört med smärtstillande  
från sjukvården. Treo tar ju c.a 30 min och så är  
huvudvärken borta, samma sak för mediciner mot  
migrän.  
  
Med vänliga hälsningar !

## Comment 1
Author: Maria

Nu är det ju så att det finns väldigt många som inte blir hjälpta av Treo eller medicin mot migrän eller annan värkmedicin.

Det vore ett önsketänkande för flera om det bara skulle ta 30 minuter så är det borta![Förvånad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Men vad jag undrar är varför jag måste vänta i flera veckor för  
att se om de alternativa medicinerna har effekt ?![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Maria

Det beror ju på vad det är för alternativa mediciner du syftar på. De flesta naturmediciner fungerar ju på längre sikt och är inte centralstimulerande och direktverkande som "vanlig värkmedicin"

## Comment 4
Author: Tuva-Lena

Naturläkemedel har syftet att återställa en obalans, medan vanliga läkemedel innehåller betablockerare, d v s ämnen som hindrar smärtimpulserna att nå hjärnan. Smärtstillande inom naturmedicin låter inte riktigt rumsrent heller, eftersom naturmedicinen har som syfte att läka det som är sjukt, inte bara ta bort symptomen vilket vanliga smärtstillande medel gör. Förstår du skillnaden, eller uttrycker jag mig luddigt..?![Flört](http://www.alternativbehandlingar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

De gånger jag sjäv haft huvudvärk av olika orsaker (kotfel, infekterad tandrot, kranialfel) så har behandling gett smärtfrihet inom en halvtimma, oftast inom några minuter. Men det finns säkerligen andra orsaker som även vid rätt behandling tar längre tid innan värken ger med sej. Jag har då behandlat mej själv med kinesiologi.

## Comment 6
Author: Ians

Håller med tuva-Lena i inlägg #4

De flesta naturkurer går ut på att återställa balansen, hjälpa/trigga kroppen att tillverka eget skydd i form av immunförsvar, något som kroppen har slöat till att tillverka själv.

Inte ersätta kroppens egen förmåga att tillverka nödvändiga ämnen. Då tar det ett tag innan processen kommer igång så rejält att man känner skillnad! Ibland blir man tom sämre ibörjan innan det börjar gå åt rätt håll.

Lite så tänker man inom alternativbehandlingar.

## Comment 7
Author: örtatösen

Tycker du fick bra svar av #4 o #6. Dock blir jag nyfiken på vad det är för behandling som getts? Det är många faktorer som spelar roll. Kroppen är väldigt komplex och det kan ta tid att hitta rätt behandling! Det finns väldigt många olika alternativa behandlingsformer som det finns läkemedel att prova.

Det finns dom inom skolmedicinen som kämpar med smärtproblematik som knappt har en märkbar effekt av de olika farmaka och som tyvärr får dras med alla möjliga bieffekter. Många jag möter med akuta smärtor har inte heller effekt av läkemedel.

Generellt tycker jag inte man kan säga att det tar längre tid inom det alternativa. Det finns effektiva örter vid akuta. samt kroniska smärttillstånd att ta.

## Comment 8
Author: penke

..vill inte få bannor av Tuva-Lena elr Ians  
genom att säga mot klokheterna hur naturmedicin helar  
istället för  "döva" :- )  
  
nämner bara en _naturlig_ smärtstillare,Älgört(salisylsyra)  
mina tinkturer hjälper inom 30-60 minuter,beroende på ..smärtnivå  
och antal droppar..  
de få gånger jag ..behöver,jag brukar oftast kunna värka ut snmärtan..  
  
  
;  penke

## Comment 9
Author: Ians

Får korrigera mig lite då ;) För det ex du tar Penke. .är ju ett ex på en sk naturlig smärtstillande som verkar snabbt. Och fungerar som vilken smärtstillande som helst. Jag tänkte mer glucosamin, djävulsklo, nyponpulver etc. ..som jag provat mot ledvärk ex. De tar tid innan de får full effekt. ..upp till en månad iaf för djävulsklon. Även behandlingar som zonterapi, akupunktur etc tar tid att få full effekt av o kan ge en först försämring. Tack fler du tog upp ex med älgört! Gör du dem själv Penke?

## Comment 10
Author: penke

min älgtinktur har jag gjort själv,så det är inte vilken som smärtstillande  som helst :-P   
  
jo,jag är med i dit tänk,vet tex. att "många" zonterapeuter som säger till nya,  
kom tre fyra gånger innan "du" bestämmer dig om det är bra för dig  
  
Tack säger jag till dig,nu fattar jag varför "slumpen" kastade nyponpulver i min väg,det ska jag börja testa med  från i morgon  
förutom att jag ska göra ett expriment till våren,  
ta nässeldroppar i tid innan allergi-säsongen  
istället för som ..plåster  
mvh  
  
  
;  penke

## Comment 11
Author: Tuva-Lena

Penke! hej min vän!![Tungan ute](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Och va klok du är! Självklart är det älgörten som är bästa smärtstillaren vi har i naturen. En annan väldigt bra ört är vide som också innehåller acetylsalicylsyra. Jag har torkat både-och, dessutom har jag växtolja gjord på vide - och nässla, förstås.![Flört](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Kram till dig "Örtagubben"!![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: Tuva-Lena

Apropå älgörten, så läste jag härom dagen i lokaltidningen att den går lika bra att göra saft på som fläderblommor. Vi har ju inte fläder här uppe men just älgörten är den växt som bäst motsvarar smaken av fläderblomssaft. Torkad älgört doftar helt enkelt underbart! Kan tänka mig att den får en lagom söt smak som saft..

## Comment 13
Author: örtatösen

Har hört att mattram ska vara effektivt mot huvudvärk. Någon av er som har erfarenhet av det?

Ska absolut testa att göra en älgörtstinktur till sommaren. Tack för tipsen! ![Glad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: penke

**T**uva-Lena! Salut mon ami :- P  
\*Äsch\*,ibland har jag tur när jag ..tänker  
vad kul att du rankar älgört så högt,  
även om jag blir nyfiken på att ..torka videbark  
fast nu blir jag osäker på om jag har någon i närheten..  
men,men..än så är det vinter :- )  
  
växtolja på vide och nässla !!![Förvånad](http://alternativbehandlingar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")  
hur o vad har du den/det för..??  
  
..som flädersaft,det kan jag tro..om älgörten  
undrar bara varför inte hela saften blir smärtstillande :-)  
  
\*kramen\*,örtagumnan  
\*skratt\* med örtatösen  blir vi en liten klan  
  
  
;  penke
