# Cancer botas med cancer....
Author: Magi-cat

Fascinerande upptäckt...

[http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16909948.ab](http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16909948.ab)  

Kroppens egna celler har gett ett tips....Botemedlet finns i paradoxen....

"– Jag tycker det är väldigt spännande - och överraskande. Egentligen är det ju ett oväntat fynd, att tumören bildar en substans som påverkar dottertumörerna så att de bildar hämmande substanser. Men det är ju ofta så upptäckter görs, man snubblar över något"

  

Ganska logiskt tycker jag. Naturen tillhandahåller båda aspekterna, sjukdom och hälsa - det gäller att aktivera hälsan.

(Tänk, jag kom att tänka på homeopati :-))

## Comment 1
Author: Tuva-Lena

Du tog orden ur munnen på mig Katten!😃 Homeopati i ett nötskal! "Ont skall med ont fördrivas" heter ett gammalt ordspråk och por que no? Lite som "Anfall är bästa försvar"!👍

## Comment 2
Author: Ians

Där satt den! 😉

Äntligen händer det något inom skolmedicinen, som inte enbart handlar om nya mediciner o biverkningar.

Man börjar få upp ögonen för att kroppen har en fantastisk läkningsförmåga i sig själv 🙂

## Comment 3
Author: Pagan

ja tänk va´lösningen har funnits där hela tiden. nu har de lärt sig lyssna och förstå sambanden. 🙂snacka om ett möte av två parallella världar.

## Comment 4
Author: Magi-cat

Och så är det sockret....det ska man inte mata cancercellerna med....(ska hon få rätt igen, Annika Dahlkvist?)

[http://www.medicaldaily.com/articles/16270/20130606/cancer-cells-blood-sugar-use-tumor-growth-immune-system-evasion.htm](http://www.medicaldaily.com/articles/16270/20130606/cancer-cells-blood-sugar-use-tumor-growth-immune-system-evasion.htm)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4

När hade Annika Dahlqvist rätt senast?

## Comment 6
Author: Ians

#5 Ganska ofta faktiskt Starman, något du missat?

Så beror det väl lite på vilken falang man tillhör...de troende eller de misstroende 😉

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6

Om något specifikt? Vad har hon haft rätt om?

## Comment 8
Author: Pagan

LCHF exempelvis🙂

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8

Vad har hon haft rätt om angående LCHF?

## Comment 10
Author: Ians

#9 Det finns det så mycket om på google så det är bara o sätta sig o kolla det Starman.

Därmed är diskussionen ang Annika D avklarad här! Vill du diskutera det vidare så får du öppna en egentråd om det! Inget mer här! för då redigeras de bort! 

Åter till TS...allesammans!!!!!!
