Alt.behandlingar iFokus

Alt.behandlingar

Etikettövrigt
Läst 1586 ggr
Tuva-Lena
0

Skratta mer! :))

**Humorterapin bygger på att skrattet har en rad positiva effekter på både kroppsliga och själsliga funktioner.

**Att "ett gott skratt förlänger livet" är en gammal sanning som åter kommit till heders. En av de första som använde sig av humorterapi var en kirurg på 1200-talet vid namn Henri de Moudeville som brukade berätta roliga historier för sina patienter efter operationerna. Han har haft flera efterföljare, och nu används humorterapi bl.a. i USA som komplement till annan medicinsk och psykologisk behandling. I Sverige har Lars-Eric Uneståhl bidragit till att införa humorterapi både inom den etablerade och den alternativa vården.

Gelotologi (av grekiskans gelos = skratt) är namnet på vetenskapliga studier av skrattet och dess effekter. Man har funnit att ett gott skratt har omfattande verkningar på kropp och själ; produktionen av endorfiner (smärtstillande ämnen) ökar, blodflödet stimuleras, många muskler i kroppen får arbeta varigenom även inre organ bearbetas med en form av inre massage, musklerna som spänns och sedan slappnar av blir starkare av gymnastiken, och pulsen och blodtrycket ökar under skratt för att sedan sjunka till en nivå under det normala. Både kropp och själ når efter skrattet ett tillstånd av djup avslappning och balans. Smärta minskar och matsmältningen stimuleras samtidigt som många kalorier förbrukas.

Det är också känt att glada och positiva patienter svarar bättre på behandling och blir fortare friska än ledsna och pessimistiska patienter. I humorterapin ingår även attitydträning: att skapa positiva självbilder och framtidsbilder.

Humonerapi används i samband med både somatisk och psykologisk behandling.

Källa: Alternativbehandlingar.se

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Tiia
0
#1

Ett liv utan humor och skratt skulle vara jättejobbigt för mig

Hoppfull
0
#2

Det här tror jag är jätteviktigt!

Att alltid se nackdelar och problem gör inte livet lättare direkt! Att kämpa med att hålla glöden uppe, UTAN att för den skulle negligera eller förtränga det som är svårt och jobbigt, är en svår men viktig balansgång tror jag.

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?

Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.

Soffe
0
#3

Jag önskar att jag kunde skratta oftare..

Tuva-Lena
0
#4

Jag är nog den som skrattar ganska ofta, om inte annat så till alla tokiga vardagssituationer man kan iaktta, eller man råkar ut för. Mycket självironi blir det också, för visst går allting lättare om man kan "garva åt" allt elände av o till. Dessutom älskar jag engelska komediserier, där dom driver med just oss mer eller mindre halvgalna människor.  Skrattande

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Soffe
0
#5

Då får jag väl lov att avundas dig Inga-Lena ;) Kan du utbilda mig till att lära mig skratta mer och oftare *S*

Kramis på dig!!

Tiia
0
#6

Att kunna skratta åt sig själv är också viktigt,tycker jag.

Tuva-Lena
0
#7

  #5 Jag såg att du ville gå kurs hos Gitte på PU, Soffe. Jag tror att hon kan lära dig hur man gör för att skapa lite självdistans och kunna skratta åt sig själv. Framför allt så gäller det att inte ta livet, eller sig själv på för stort allvar - vi klantar oss allihop, mer eller mindre, och det är bara så typiskt mänskligt. Eller hur Tiia..? ;)
Fly Swat

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Tiia
0
#8

Det stämmer,Tuvan

Nu ska jag natta mig

Tuva-Lena
0
#9

Det blev "tidigt" den här natten med andra ord..? Inget motionspass eller annat du har glömt..? ;)
Mint

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Tiia
0
#10

fin smiley du har,Tuvan.

Jag har tröttnat lite på min wii där jag tränade förut.Körde hula hula också.

Konstigt nog var jag trött igår,brukar ju inte vara det. Aah,nu vet jag varför,min chisan var slut,hihi