Propp
Är det nån härinne som vet, om man kan lägga på ett förband på en vrist som har en propp för att minska svullnade?
Åh,usch!!! Borde du inte gå till dr när du har propp i benet? Du ska va rädd om dej gumman.
Jag tror inte att det är att rekommendera, Försök hellre att kyla ner svullnaden. Du kan ta en sån där kylklamp som man använder i kylväskor, och linda in den i en frottèhandduk så att du inte får köldskador, och lägg knytet på svullnaden, Gör uppehåll emellan så att du får igång cirkulationen. Kyla med omväxlande värme sätter fart på blodomloppet. Är proppen liten så försvinner den av sig själv. Men har du bestående symptom så gör som Broken säger, sök läkare. Svullnaden bör alltså ha gett med sig efter några timmar, kanske inte helt o hållet, men den bör gå ner under dagen.
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
Tack för era tips. Hela knölen är röd, varm och svullen.Det gör även ont, när man försöker vrida foten. Försöker med kylklampen först innan jag går till läkare. Tänk att det ska behöva va såhär, menar allt kommer precis vid flytten. Känns precis som att nån inte unnar mig att flytta. Man blir nojig för mindre.
Jag minns nu att när jag låg på sjukhus för snart 6 år sen så fick jag en pytteliten propp på handen efter deras kanyl…det tog lång tid innan den försvann. Jag var ju jätterädd men dr sa hela tiden att det var inget att oroa sig för…avskyr sånt där… tur vi har dej Tuvan som kan svara på frågorna…
#2 jag gjorde som du skrev och testade kylklampen. Vilken effekt!!! Svullnaden gick ner ganska mycket + att värken försvann. Under tiden jag hade klampen där så kändes det otroligt behagligt. Tack snälla för hjälpen.
#5 Fy fabian vad glad jag blir för din skull..
Har ju inte kunnat släppa tanken på dej o din propp…
Härligt! Tuvan är en stor klippa hon..*L
Vad roligt april!
Jo, dom här kylklamparna kan va bra till mycke' dom…;) men ta det försiktigt några dagar ändå..!
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
Skönt april att svullnaden gått ner.
,Tuvan
April, skönt o se att det blivit bättre!
Bra tips där Tuvan (det e det dom kallar dej har jag börjat förstå…haha…;)
Ja, nu kan du sova lugnt Broken…….foten blir bättre och bättre. Fast om jag ska va ärlig, så känns det liiiiiiiite skönt att nån oroar sig. Hej och hopp, snart kan jag dansa. Tack tuvan än en gång. Som jag har sagt tidigare, du är en riktig idéspruta. Tack #8 för omtanken. Skickar sommarblommor till er alla.

#10 Klart det känns skönt när någon bryr sig och det är vi många här som gör…*L Vi vill ju hjälpa våra goa medlemmar och medmänniskor så mycket vi kan och er som man lärt känna lite mer ligger ju ännu närmare hjärtat..*L
Tack för blommorna…jag vill ha den röda nere till höger…pax..*S
Ja visst, vi har ju blivit en liten familj här på forumet, en liten hönsgård om man så vill.. hi hi, men tuppen, Vintersaga, är ute och jagar på annat håll tror jag.. Då måste vi hålla ihop jänter! 
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
#10 då har vi samma smak Broken, jag skulle oxå ha valt den röda till höger.
#12 håller med och det känns fint att känna sig så välkommen på sajten. tycker ni är så goa tjejer alla. Hmmm…….tyckte jag såg vintersaga på en annan sajt.
Måste bara få berätta. Jag vann första pris i tårtävlingen på sajten "bakverk". Bild finns där om ni vill kolla in tårtan. Den har nr 3. fyllning i den är; Dumlefluff i botten, lyxvaniljkräm i mitten och överst hemma gjord socker pasta. Rosorna och bladen har jag gjort i kristyr.Checka vetja.
#13 Ilar på bumsen…*dreggel*
Är dom vita daisies,isåfall väljer jag min katts namne
Måste kolla in!!
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
#13 Jag är MÅLLÖS!!!
Är du konditor eller? Gud vad vackra tårtor du gör. Älskar själv bakverk så jag blev enormt imponerad…duktiga dej..*L och GRATTIS till vinstplatsen…den va du värd..
Men den är ju otroligt fin april! Att du är en sån hejare på bakverk..?! Den var faktiskt min favorit, plus 2:an, 8:an och 9:an. Stort grattis april! Tänk att vi har en sockerbagare med oss..
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
#17 Hon gör riktigt goda tårtor
svårt att banta med hennes bakverk ..
Taaaaaaaaaack, va gulliga ni är.Rodnar
Hej sis. Jo, dom vita är daisys blommor. Så du skryter sis.Jag är bara en nybörjare.
Nu ska jag ta mig ett bloss och när jag kommer tillbaka, så får jag stänga ner datorn,starta den igen och så tar det en halvtimme innan jag kan logga in. Bara så ni vet. Så är det med gammalt skräp. Tur att jag har en svåger som är duktig på att bygga datorer, så nu har han fixat en ny till mig, som han installerar den 31:a. Gissa vem som är lycklig då!!!
#22 Jag gissar på oss på AB som får se dej inloggad hela tiden då…HAHAHA
Exakt #23, så kommer det nog att bli.
#24 Härligt april4..
Nu säger jag natti, natti. Lite TV blir det nu.
#26 va,än är natten ung
#26 Va??? Får du inte va uppe längre med oss för gubben…
köp han en snuskblaska så ska du se han e tyster..*S
#27 o #28, måste börja vänja mig att gå och lägga mig tidigare, så jag vaknar när jobbet börjar sen. En vecka kvar av semestern, skulle gärna ha haft en vecka till, men man måst eju spara oxå, så man har till julledigheten. Då är jag ledig 14 dagar.
#29 har ingen guube att dras med. Prinsen runt hörnet har inte behagat dyka upp.
#30 Va? Inte du heller…*S Well..jag vill inte ha en prins…jag vill ha en kung…gillar inte lammkött…*S
#30…nääääää, vad säger du…..vill du ha en gamling.
#32 Nope…..jag vill ha en viril kung,inte en gamling som abdikerat…
*S
#33 Hmmmm…….det kan bli svårt. Tyvärr så växer dom inte på träd. Eller så har man blivit för kräsen eller för bekväm, jag i alla fall. Man tänker äh,vaddå, jag har det bra som det är.
#34 Typ ja…men jag är nog lite för isolerad oxå i mitt leverne så hur ska kungen hitta mig..
#35…… du oxå . Jag har självmant isolerat mig i mitt leverne snart i 10 år, så den prinsen lär få svårt att hitta.
hmmm…borde finnas en sajt som heter "singel.ifokus" tycker jag.. Att ingen har tänkt på det!? Skulle vara jättekul att vara värd för en sån sajt, för att inte säga "lockande"…hmm ;)
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
#37 säger du det. Inget för mig i alla fall.
#38 Ha ha.
Kom igen nu april, nog skulle det väl vara hääärligt med lite sällskap - vid matbordet - ibland.. he he 
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
Den behagligaste metoden att hitta en partner för mig är nog genom bekantas,bekanta…för då lär man känna varann under mindre stressade förhållanden + att man har gemensamma bekanta…*L Lite fattigt på den fronten med mina bekanta just nu..*L
Ja, det brukar bli mest naturligt på det sättet, eller du kanske ska gå med i någon förening, eller nåt..?
Nu ska jag gå o lägga mig i normal tid för en gångs skull. Måste upp tidigt imorgon.
Sov gott alla goa vänner där ute i cyberrymden! Natti natt o kramar!
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
#41 Natti,natti och kramis
#41 Natti natti Tuvan och alla andra…jag ska oxå sova strax…har ju gäster som ska ha frukost i morronbitti…*L
#38 Näääääääää…….jag har inget sånt behov. Däremot skulle det va bra och ha en prins ibland, bl a till fixa tekniska grejor och typ sånt. Jag är så himla oteknisk………jo och så punkor på cykeln förstås. Klarar framhjulet men inte bakhjulet.