Alt.behandlingar iFokus

Alt.behandlingar

Etikettmassage
Läst 1580 ggr
Tuva-Lena
0

Hot Stone Massage

Idén/filosofin bakom: Hot stone är en massageteknik som är inspirerad av traditionell kinesisk medicin. Man arbetar med kroppens energibanor, meridianerna, för att lösa upp blockeringar och skapa fysisk och andlig balans. Hur går det till?

Du ligger ner, är avklädd men täckt av en handduk och du masseras/stryks med uppvärmda lavastenar från fötterna ända upp till hjässan. Du har varma stenar på kroppen, i händerna och mindre stenar mellan tårna. Framför allt bra för: Dig som har många myoser. Massagen med de varma lavastenarna sägs smälta bort infiltrationerna.

Också bra för dig som behöver slappna av ordentligt och låta dig flyta bort. Perfekt för en dag då du ska låta dig själv njuta av något riktigt skönt. Mindre bra för: Dig som vill prova något lite mer brutalt, där musklerna knådas. Inte heller för dig som har någon skada.

Effekt: Mental avslappning. Njutning för kropp och själ!

Källa: iform.se

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Brokenfether
0
#1

Denna massage är ju definitivt något för mig! Såååå skönt det låter och alla blockeringar jag behöver låsa bort…mmm…behöver få flyta bort några timmar varenda dag tror jag…*S Vilka härliga metoder det finns igentligen.

april4
0
#2

Hej tjejer. Jag har varit på alternativbehandling i Karlstad för många år sen. På den tiden jobbade jag som städerska och fick många och jobbiga låsningar i ryggen. Kunde till slut inte lyfta armen. Ringde på kvällen och fick komma med en gång. En timme tog det att få bort 10 låsningar i ryggen. Gissa om jag kände mig fjäderlätt efter behandlingen. Den rekommenderar jag varmt, helt underbart var det.

april4
0
#3

Oh, sorry, läste inte inlägget ordentligt, det handlade ju om Hot Stone. Jag skulle vilja prova Hot Stone, speciellt på min rygg och vader.

Tuva-Lena
0
#4

#2 Vad var det för behandling du fick då april - det gör inget om du berättar det här.. ;)

Jag fick nämligen en idé härom dagen - en till alltså Flört - om att börja med hot stone massage. Det borde ju även fungera med vanlig massage… Tänk er att man lägger varma stenar på ryggen eller benen, eller runt nacken för att få en patient att slappna av bara, och samtidigt så gör stenarna att musklerna mjukas upp innan man påbörjar en massagebehandling. Det skulle också gå att massera med hjälp av stenarna - om man rör dom med mjuka rörelser runt ett ömmande område t ex.. Stenar som man hämtat i nåt vattendrag där dom har slipats och blivit så där mysigt mjuka och goa - och lite flata då, så att dom ligger kvar på kroppen.

Annars kan man göra Tuina massage med stenarna, vissa grepp då, som ju ändå går ut på att stimulera meridianderna i kroppen.. Verkar kul i alla fall. :)

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

april4
0
#5

#4 Han tryckte på dom punkterna som var ömma och sa att där satt låsningen. Han tryckte tills den släppte. Hade jag gått till akuten, så hade jag fått sitta där i flera timmar och ändå bara fått värktabletter och sen hem till ingen nytta.

Tuva-Lena
0
#6

#5 Aha, ja men då är jag med. Den varianten har jag använt också, och är väldigt effektiv vid låsningar i musklerna. Glad

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Brokenfether
0
#7

Trycka på en öm punkt tills det släpper…det är ju ungefär så jag gör på mitt ena skulderblad. Har av någon anledning tappat känseln på en fläck där och när jag trycker och masserar hårt,så sticker det till på fläcken och det känns som rinnande vatten…fruktansvärt skönt…*L

Tuva-Lena
0
#8

Har du långa armar Broken, eller använder du en bad borste med långt skaft..? Jag brukar ställa mig mot en dörrpost om det ömmar bak i ryggen, och sedan står jag där och vankar fram o tillbaka för att massera den. LIte obekvämt men det hjälper, och så får man träna benmusklerna samtidigt! :)

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

april4
0
#9

Jag har snälla jobbekompisar, som brukar hjälpa mig med det, när jag får för ont.

Tuva-Lena
0
#10

Ja det är sóm det står på min personliga sida: "Vänner är änglar som hjälper en att flyga, när ens egna vingar inte bär.." Riktiga guldkorn i tillvaron ;)

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

april4
0
#11

Håller verkligen med #10