Styr dina tankar - annars styr dessa dig
När du skapar något skapar du det först i tanken. En tanke eller ide kommer alltid före innan du gör en sak "Jag tror att jag ska laga mat" är den ide som föregår skapandet av måltiden. "I dag ska jag handla det och det" förgår handlingen av det och det" och så vidare. En konstnär får först en ide eller inspiration innan han eller hon skapar målningen. En byggmästare har först en ritning innan han bygger huset. Tanken är som en ritning den skapar en bild av det du ska göra innan du gör det.
Skapelseprocessen ser ut så här, en ide tar form i en tanke eller en inre bild som ger ett resultat i form av våra beslut, val och handlingar som sedan blir förverkligat till vår verklighet.
Vår värld är den vi ser i vårt sinne, via våra fem sinnen strömmar intrycken in i vårt sinne där tolkas de utifrån tidigare programmerade trossystem. Din värld är därför en återspegling av ditt sinne och din inprogrammerade trossystem. Tolkningen avgör vad vi ser och visar oss världen så som vi ser den.
Din värld är därför en illusion, den existerar för dig som du tolkar den. Din verklighet liknar inte någon annans verklighet.
Men så fort du förändrar en gammal inprogrammering förändras din värld från en illusion till en annan illusion.
Vad du än tror på är det fött ur ditt trossystem det du tror på gör du till din sanning om du inte är nöjd med din världsbild kan du förändra den om du vill men den kan bara föränmdrar av dig. Du kan inte förändra din livssituation, du kan bara förändra din reaktion på den.
När vi tar till oss en tanke eller bild förverkligas den till vår verklighet, vi är, gör och har det så som vi tänker. När vi tänker en sak så blir vår verklighet sådan och vi drar till oss sådant som bekräftar detta, om vi tänker att livet är härligt så blir det härligt genom att vi drar till oss sådant som bekräftar detta.
Vad du än riktar dina tankar mot så växer det till sig. Om du koncentrerar dig på din trötthet, alltid talar om den, alltid beklagar dig inför alla du möter om hur avslagen, energilös och nedstämd du känner dig så ökar du tröttheten och nedstämdheten.
Det vill säga, du låter resterna av din energi strömma till din utmattning och på så vis förstärka den. Prova nästa gång att koncentrera dig på den del av dig själv som mår fint och fungerar bra, så märker du skillnaden. Den delen behöver inte vara stor och omfattande, den behöver bara finnas där. Du gör en vandring i tanken från det du inte önskar i ditt liv till det du vill ha mer av. Du blir möjlighets orienterad istället för att vara problemfixerad.
DINA TANKAR AVGÖR VAD DU SER
DU BLIR ALDRIG EN VINNARE FÖRRÄN
DU BÖRJAR TÄNKA SOM EN VINNARE!
DINA TANKAR STYR DIG ! DU KAN FÖRESTÄLLA DIG ALLT !
DU BLIR VAD DU TÄNKER ! SOM DU TÄNKER ÄR DU
VARJE TANKE DU HAR, SKAPAR DIN VERKLIGHET
JAG ÄR ANSVARIG FÖR MINA TANKAR, DET ÄR MINA EGNA
TANKAR OM VÄRLDEN SOM AVGÖR VAD JAG SER !
DET ÄR PÅ TANKENS NIVÅ, JAG AVGÖR MINA
VAL OCH HANDLINGAR MINA TANKAR SKAPAR MITT LIV !
DU ÄR DEN ENDE SOM KAN STYRA DINA TANKAR OCH DÄRMED STYRA DITT LIV !
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
Mycket intressant! :-) Tankar föder känslor..
Tankens kraft, tankar & känslor.. intressant.. så väldigt.
jepp det börjar i tanken!
Jag harbörjat tänka positiva tankar varje dag,för jag vet att om man tänker negativt då blir det oftast det.
Tankens Makt är väldigt stor
Ja samma här, jag har till och med klistrat en lite lapp på spegeln där det står "Du är vad du tänker", så jag har också försökt att tänka mer positivt - fast när regnet öser ner blir det en utmaning förstås.. 

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
#5 Det är bra att ha en påminnelse om det,för det är lätt hänt att man börjar tänka i negativa banor.Ibland får man ta sig lite i kragen och puffa lite
Om man omger sig med negativa personer t ex en arbetsdag som är 8 timmar, då är man så uttömd på energier att man inte orkar tänka positiva tankar fast man skulle vilja. Sånt är skitjobbigt.
När man väl är hemma så är man så trött att man knappt vet vad man heter.Vi har så för tillfället i mitt nuvarande jobb. Det går inte ens att komma undan dessa personer. Dom följer efter en som blodiglar. Usch, va hemskt sagt av mig, men det är dagens sanning.
Själv är jag inte i den situationen just nu, men har varit och det kommer att komma igen.

april4 då är det nog extra viktigt att peppar dig själv med positiva tankar som att du är positiv, trots att andra är negativa behöver du inte vara det osv. Men jag vet hur svårt dte kan vara! ett tips är väl att göra som Inga-Lena, sätt en lapp någonstan där det står en positiv mening om dig själv.
Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?
Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.
Jo men visst, ibland så går jag till ytterlighet med det negativa, bara för att jag skall inse hur dumt jag bär mig åt - och då skrattar jag bara åt mig själv efteråt. Ni vet det där tänket om att man måste riktigt ner i botten för att kunna ta sig upp igen, så då överdriver jag lite för att "lura" mig själv. Tänk va knepig man kan vara hör ni! Jag står där och lurar mig själv, och jag går gladeligen på det! 
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

Hahaha, men vilken imponerande medvetenhet Tuvan!
Jag upplever nog att OM det är något man mår dåligt över, för det gör vi ju allihop ibland, så är det bättre att må riktigt dåligt, gå in i det och verkligen vara i det i ett par dagar för då vänder det! Man orkar inte må riktigt riktigt dåligt så länge (om det inte är stora saker eller kemiskt i kroppen) utan då vänder man sig själv.
Åtminstone fungerar jag så… jag känner liksom att -nej nu räcker det, dags att agera och göra något åt saken istället för att gå här och ömka mig

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?
Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.