Alt.behandlingar iFokus

Alt.behandlingar

Etikett: övrigt
Läst 1669 ggr
Tuva-Lena
0

Folsyra motverkar bröstcancer

Kvinnor som äter mycket folsyra löper halverad risk att få bröstcancer. Det visar en stor svensk studie. Inom kort väntas Livsmedelsverket fatta beslut om mjöl ska berikas med folsyra.

DEN NYA STUDIEN, som publiceras i American Journal of Clinical Nutrition, innefattar nästan 12.000 kvinnor i Malmö över 50 år. Under de nästan tio år som studien pågick utvecklade 392 av de studerade kvinnorna av bröstcancer. Bland kvinnor som åt folsyrerik mat samt folsyretabletter drabbades 44 procent färre av bröstcancer jämfört med övriga. - Det är ett starkt samband. Ofta ser man bara skillnader på någon procent i sådana här studier, säger Ulrika Ericson, nutritionist vid Lunds Universitet och huvudförfattare till studien.

Resultaten visar också att bara en femtedel av kvinnorna i undersökningen åt tillräckligt mycket folsyra. Livsmedelsverket rekommenderar 300 mikrogram folsyra dagligen. Men bland kvinnorna som Ulrika Ericson undersökte låg medelintaget på ungefär 200 mikrogram om dagen.

- Vår studie visar att det inte behövs enorma mängder för att få en skyddande effekt. Det bästa är att lägga om kosten och äta mer frukt och grönsaker. Men om det inte går så kan man ta kosttillskott.

SEDAN TIDIGARE PÅGÅR inom Livsmedelsverket en diskussion kring huruvida frågan om folsyraberikning av till exempel vetemjöl. Detta eftersom folsyra skyddar mot ryggmärgsbråck, en mycket allvarlig fosterskada. I dag rekommenderar Livsmedelsverket gravida och kvinnor i fertil ålder att äta extra mycket folsyra. Flera andra länder har redan valt att införa obligatorisk berikning, till exempel USA, England, Indonesien, Mexico och Australien. En stor kanadensisk studie visade nyligen att antalet barn som föddes med ryggmärgsbrock hade minskat med över femtio procent sedan berikningen infördes 1998.

Enligt professor Åke Bruce vid Livsmedelsverket fattas snart ett beslut om folsyreberikning. - Redan inom någon månad kommer ett ställningstagande att göras. Det finns en del studier som pekar åt samma håll och vi måste väga in de här resultaten med vad vi redan vet. Våra stående rekommendationer är att man ska äta ett halvt kilo frukt och grönsaker om dagen, säger Åke Bruce. Kroppen använder folsyra bland annat för att tillverka och reparera dna.

BRIST PÅ FOLSYRA ÖKAR risken för fel när cellerna delar sig och därmed ökar cancerrisken.

Källa: DN 2007-08-09

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Hoppfull
0
#1

Usch då, jag hade folsyrabrist förut… men nu äter jag tillskott av B-vitamin med folsyra!

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?

Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.

Tuva-Lena
0
#2

Det jag blir lite fundersam över om man skall berika vetemjölet med folsyra eller vitamin B, är om det kommer att bli kemiskt B-vitamin eller naturligt..? Det ligger ju nära till hands att tro att det blir konstgjort det med, som allting annat..Obestämd

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Hoppfull
0
#3

Men hallo… de skulle väl aldrig få för sig att välja något naturligt… de begriper ju inte sådant utan tror på fullt allvar att kemiska vitaminer är lika bra! hörde en intrevju med en kostexepert på LMV och hon sa exakt så!

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?

Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.