Alt.behandlingar iFokus

Alt.behandlingar

Etikettövrigt
Läst 1779 ggr
Soffe
0

Dagens Tarot 4/5

Hej! Hoppas ni alla haft en bra helg ;-) Jag kör på som vanligt med mina budskap eftersom det är så väl uppskattat och det är trevligt att erbjuda detta så länge det ger mig och er något :-)

Att ha tålamod är viktigt.. Att låta allt ta sin tid.. Försök att slutföra det du påbörjat innan du ger dig in i nästa projekt.. Att ha mål är nog viktigt här i livet, något att uppnå som vi kan va stolta över.. Det kan va små som stora mål.. Kanske vi borde tänka mer på vad vi själva vill göra och inte bara anpassa oss efter andra.. I vissa situationer bör man ta hänsyn till andra, men det är oxå viktigt att ta hänsyn till sig själv.. Det är upp till var och en vem/vilka eller vad man anser vara det viktigaste i livet, vad vi prioriterar.. Då menar jag ex. Dig själv och din hälsa, familj, vänner osv.. Mer empati och ödmjukhet skulle inte skada bland oss människor.. Tänk gärna på djuren oxå..

Tack för mig!

Hoppfull
0
#1

Tack för fina ord Soffe!

Tålamod är alltid bra att träna sig i, känns som man alltid kan blir bättre på det!

Jag tror oxå att det är viktigt att tänka mer på vad vi själva vill än vad vi tror att omvärlden förväntar sig av oss! Likaså empati, det kan vi allihop bli bättre på!

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?

Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.

Soffe
0
#2

Varsågod Hoppis :-) Jag blir ofta påmind om tålamodet som blivit bättre med tiden, men kan bli bättre än så..

Indiania
0
#3

Lustigt, jag satt och tänkte tålamod, tålamod.Har lånat ett modem som går såå sakta och vi får nog hjälp denna veckan.Tack för fina ord Soffe! Tålamod behöver jag mer utav!

Kramen

" Var nära naturen - var när dig själv "

diaz55
0
#4

Tack soffe helgen har varit varm och skön, hoppas din varit bra, skönt att vi får ta del av dina budskap fortsättningsvis och att både du och vi får ut mycket av dem.

dagens budskap kloka soffe, innehåller så mycket visdom för mig, får ju till mig det här med tålamod ganska ofta, har lite svårt med det, en stor lärdom för mig, att ta hänsyn till allt och alla får man inte glömma, men är viktigt att räkna in mig själv där oxå.

empati, ödmjukhet, viktigt, viktigt! och djuren, så många djur mår dåligt, du har fått in allt viktigt i dag soffe, vännen! Tack och varm kram till DigKyss

Soffe
0
#5

Tack så mkt va goa ni är! Jag blir rörd Gråter Kyss Vilket sammanträffande detta med tålamodet Glad 

Kram Kram!

JILE
0
#6

GladJa jag känner nog det nu när jag satt med tvätten ena handen och dammsugaren i den andra att nu sjutton ska jag göra något för mig själv idag.

Tack för att du påminde mig Soffe :-)

Kram Jile

Soffe
0
#7

Varsågod JILE Flört Kram

korseett
0
#8

Läser detta först nu och jag har faktiskt slutfört en sak idagGlad

Tack Soffe!

Soffe
0
#9

#8 Varsågod! Låter duktigt Glad

Clary
0
#10

Att slutföra Skäms det finns vissa saker att ta itu med ja! Tålamod är det inte så gott om heller men hänsyn till mig själv går bra ibland….

Tackkramen Soffe

Medarbetare på Feng Shui och Indien

 

 

Soffe
0
#11

Varsågod-Kramen Clary Glad De e bare o kämpe på Skrattande

mayolica
0
#12

Tack Soffe. Skulle nog behöva lite mer tålamod ibland.

~ mayolica ~

Soffe
0
#13

Varsågod mayolica ;-)

signemo
0
#14

Tack för Dagen s tarot. Säjer mycket. HA det så bra

Var rädda om varandra

Soffe
0
#15

Tack själv signemo Glad Ha det bra du mee!

april4
0
#16

För mig passade orden bra  när det gäller att inte alltid anpassa sig efter andra, utan tänka på sig själv oxå. I mitt fall då i arbetet.

 Jag har alltid anpassat mig efter vad andra tycker och tänker, men har fått faktiskt mer skinn på näsan och tar för mig mer t o m blivit bestämdare och vågar säga ifrån. Tack för dagens tarot, riktigt bra.

Soffe
0
#17

Låter bra april :-) Varsågod!