Alt.behandlingar iFokus

Alt.behandlingar

Etikett: recept
Läst 3814 ggr
chik
0

Bra recept sökes till både huskurer och till mat.

Söker efter bra och goda recept på vad man kan göra av lingon, rönnbär, nypon… ja ni vet säker fler nyttiga saker som man kan plocka ute nu.

Tacksam för alla svar.

Lena.P är jag i verkliga livet.

Clary
0
#1

Rönnbär innehåller mycket c-vitamin och rönnbärssylt, gelé och brännvin är det enda jag hittar recept på. De ska vara frostnupna innan man använder dem. Fixas lätt med några timmar i frysen. Ropa till om du vill ha recepten på ovanstående.

Nypon har jag för mig att vi har tagit upp tidigare, letar fram den tråden till dig.

Kramis

Medarbetare på Feng Shui och Indien

 

 

nillanb
0
#2

Halloj här gastar jag tillGlad

Jag vill gärna ha bra recept på rönnbärsgeleTungan ute.

 

Clary
0
#3

Då kommer ett här Glad

Plocka mogna rönnbär. Lägg i frysen ett dygn. Rensa. Låt två liter rönnbär och ett syrligt äpple i klyftor koka i 5 dl vatten.
Låt saften självrinna genom silduk, ca 30 minuter. Tillsätt 9 deciliter socker per liter saft. Koka på svag värme i 15-30 minuter tills allt socker löst sig . Skumma väl. Om saften inte "gele-ar" sig (prova med en klick på tallrik), tillsätt pektin.

Medarbetare på Feng Shui och Indien

 

 

nillanb
0
#4

Tackar Kyss

 

Hoppfull
0
#5

Lingonen lägger du ett i din drink så har du gjort en norrländsk grogg chik Flört

Skämt å sido är väl rårörda lingon bland det godaste som finns. Bara frys in lingon och rör sedan, när du vill äta dem, ihop dem med socker och låt stå en stund… hur gott som helst!

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?

Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.

chik
0
#6

Tack , Tackar så mycket.

Har plockat rönbär så det bara visslar om det.

Lingon har vi inte haft några.

O det känns så mycket bättre om man har gjort det själv.För jag misstänker att det är så mycket saker i köptsylt saft gele..

Så tack igen.Lena

Lena.P är jag i verkliga livet.

chik
0
#7

Tack igen.

Rönbärsgele blir bara så god om man har lite mer vatten ""den blir lite lösare""o lägger i en bit Ingefära. Rönbären blir så goda o ha på Gröt Fil..

Jag kan äta bra mycket konstiga saker bara jag vet att jag har gjort det.Så jag vet vad som är i o att det är nytigt för min lilla kropp..

Lena.P är jag i verkliga livet.

Clary
0
#8

Här har jag hittat lite mer att prova Flört

RÖNNBÄRSCURD

2 l rönnbär
1 dl vatten
5 dl socker
100 g smör
3 ägg

Rensa och skölj rönnbären och låt dem rinna av. Koka dem mjuka i vattnet. Passera bären eller kör dem i en mixer. Koka upp massan och tillsätt socker och smör. Rör så att smöret smälter och koka massan ca 15 minuter. Ta kastrullen från värmen. Vispa äggen i en skål och rör ner äggblandningen i rönnbärsmoset. Sjud blandningen på svag värme tills den tjocknar ca 10-15 minuter. Häll curden på varma burkar och förslut genast.

Här ska det finnas mer tips  http://www.abo.fi/~kpurasjo/natur.htm

Medarbetare på Feng Shui och Indien

 

 

chik
0
#9

Clary..tack..Du är en klippa.Lena

Lena.P är jag i verkliga livet.

Clary
0
#10

#9 Kyss

Medarbetare på Feng Shui och Indien