Alt.behandlingar iFokus

Alt.behandlingar

Etikett: naturlig-hudvård
Läst 5851 ggr
MaMaMade
0

Havtornsolja mot eksem o torr hud

Jag funderar på att köpa havtornsolja o blanda med annan olja, för att smörja in Minstan nu när hennes klåda satt in igen. Vad tror ni om oljan? Vilken oljebas tycker ni att jag ska använda? Tips på en bra olja som inte luktar ngt (sesam funkar inte), som inte är så kladdig o helst inte kostar skjortan då hon måste smörjas över hela kroppen.

Tänkte också köpa havtornspulver att ge henne, t ex i drickyoghurt/smoothies od. Dum idé?

(Lägger detta under naturlig hudvård då havtorn sägs vara bra för hud o slemhinnor.)

Tuva-Lena
0
#1

Ingen dum tanke Mama:

Havtorn (Hippophae Rhamnoides) är ett bär som använts länge inom traditionell läkekonst. Det är rikt på vitaminer, mineraler, antioxidanter och fettsyror. De senaste åren har havtornsolja blivit uppmärksammat för att ge en frisk och vacker hud. Det kan lindra hudsjukdomar och tros motverka onödigt åldrande av huden.

I Kina är havtorn vanlig i läkekonsten även idag och är officiellt med i deras pharmacopoeia. Traditionellt i Kina används bären bl.a. mot hosta, matsmältningsproblem och som ett slemlösande medel. Bären anses dessutom "stimulera blodflödet". Havtornsolja används mot en lång rad hudsjukdomar och numera i kosmetika mot åldrad hud.

Jag visste inte alls att det var så bra, men där ser man! Klart du ska prova! Flört

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."