Ischias i hö.ben,vad göra?
Kan jag själv göra något åt min ischias i hö.benet,har aldrig haft denna ohyggliga smärta förr. Smärtan går ej ner i tårna och kallas tydligen för falsk ischias. Jag har stretchat,men kanske inte tillräckligt. Ramlade i skogen för ca ett år sedan och bröt min vä.arm,föll ner mot klippblock ca 3-4 meter,vaknade till och kröp och gick hemåt. Hunden var orsaken,eftersom hon är skotträdd och tydligen hade hört ett skott,så gjorde hon ett lappkast bakåt,hon var kopplad och jag föll emot klippblocken.tror att jag då fick en skada på ischiasnerven,men vet ju inte… ska söka doktor,men har väntat med detta för jag tordde att smärtan kunde stretchas bort. Kan ej längre knappast gå in på varuhusens hårda golv,ej mindre stå stilla i kö och jag vågar ej tänka tanken på att simma i vår lilla skogssjö,jag som älskat detta… Hälsningar Ledsen Astrid
Ps.. Är det någon som vet eller har erfarenhet av vilken typ av specialist man bör söka? Eller har något förslag på behandling..? Eller någon Yoga el.liknande som kan vara välgörande och läkande. Bor i Alingsås.Tar tacksamt emot goda råd ,,,,,Ds

När det gäller ryggproblem är min erfarenhet att det är meningslöst att söka läkare. De är inte utbildade på ryggar på det sätt de alternativa är, så OM de ens kan hitta felet kan de ändå bara behandla det med värktabletter och på sin höjd sjukgymnastik.
Så jag rekommenderar dig att uppsöka en duktig kiropraktor eller naprapat (sök på gula sidorna). Om något blivit snett i ryggen måste det rättas till innan det kan bli bra. När det sen är gjort kan stretching och yoga säkert vara kanon! Men först hitta felet och fixa det.
Lycka till!
Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?
Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.
Rekommenderar kraniosakral terapi.
Kram Åsa
Jag har ishias i mitt högra ben också
jag har besökt ortopeden i flera år,fått från sjukgymnastik till laser,men när jag fick kortison så lindrade det mest
kortison är ju inte bra för ofta och jag försöker stå ut med smärtan oftare än går och tar kortisonet
vid dåligt väder värker det som mest
När jag åt kisel, silicea så blev det bra i min ishias. Värt att prova kanske?
Det kan också vara så, att du har fått en inflammation i ischiasnerven p g a traumat. Man skall skilja på Ischias och "ischiasvärk". Ischias kommer från ryggen, men ischiasvärk är en smärta som drabbar nerven och kan ha inflammatoriska orsaker. Kommer ischiasen från ryggen så bör den lätta av stretching, annars kan man misstänka att det rör sig om en inflammation av själva nerven. Då är laserbehandling det bästa för att häva inflammationen, eller akupunktur går också att prova. Låter jättejobbigt för dig..
Hoppas att du får hjälp. Själv hade jag en hemsk ischias i vintras, men efter att ha utövat yoga 4 ggr i veckan de senaste månaderna, har den släppt - orsaken fanns alltså i ryggen. Vid yoga stretchar du alla muskler i kroppen.
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
Jag har skickat pm till dig.
Jag rekomenderar kraniosakral terapi och MBT skor. Det har hjälpt mig och min onda kropp som ingen annan har kunnat hjälpa på 20 år. 
Det behöver heller inte vara ischias. Det går många muskler på insidan av bäckenet som ingen behandlar utom en kraniosakral terapeut så man skulle kunna säga att det finns "falsk" ischias. Bäckenet/höften är en oerhört viktig länk emmellan överkroppen och benen. Har man problem här så brukar det sätta sig i ländryggen och/eller som sk ischias.
Tack alla här ni underbara som lyssnar…och skriver ,tack för alla goda råd,ska göra någonting åt detta,ska börja med Kranosakral terapi och Kisel,Celicia och skor… ska berätta här hur det går…Hälsningar Astrid
….
Efter att ha jobbat med onda ryggar/ischias/schiasvärk i 30 år så vet jag också att ischias upplevs väldigt individuellt: Det som hjälper en person kan vara helt verkningslöst för en annan… så att pröva olika behandlingsterapier kan också vara ett tips. Ge inte upp. 
"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."
Tack,för att du tänker på mig…,jag är inte den som ger upp i första taget…men har kanske väntat för länge på att söka hjälp?? Ibland så är nämligen smärtan puts väck,men kommer ibland som ett jä---skott ochdå gör det ONT:::och då sitter smärtan ifrån skinkan och ner till foten i… ibland varje dag och då kan jag knappast ta mig ut och handla,för varuhusens golv är inte nådiga,dessutom kalla… . Just nu har jag stretchat varje dag för att få bort bort smärtan ,får se om den håller sig borta idag…iallafall hoppas det för vi är bjudna på 2 st kalas och därav ett 50 års sådant
Roligt! Hälsningar Astrid
/ Hälsningar Astrid
såg att jag skrivit om detta i en tråd här tidigare…så jag raderar denna